Zapraszamy do naszego sklepu stacjonarnego przy ul. Solec 56 w Warszawie

Pielęgnacja dywanów wełnianych

Wełna dzięki zawartości naturalnej lanoliny jest odporna na brud i plamy – będzie wyglądać świetnie przez długi czas dzięki regularnemu odkurzaniu.

Wełna zapewnia również odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu – przyjmuje wilgoć gdy jest jej w nadmiarze w pomieszczeniu oraz ją oddaje – gdy powietrze staje się suche.

Naturalną właściwością dywanów wełnianych jest “pylenie wełny” przez pierwszych kilka miesięcy w zależności od typu dywanu. Jest to naturalne zjawisko, występujące w dywanach wełnianych ręcznie tuftowanych. Należy systematycznie odkurzać dywan wyłącznie ssawką bez użycia szczotek – żeby usunąć wychodzący puch wełniany. Odkurzanie końcówką ze szczotkami może wzmagać lub przedłużyć okres pylenia. Na początku stopień pylenia może być intensywny, w szczególności w przypadku dywanów z przystrzyżonym włóknem.

W największym stopniu i najdłużej pylą dywany wełniane z przystrzyżonym włóknem, w mniejszym stopniu tkane pętelkowo, a prawie niezauważalnie dywany tkane na płasko typu Kilim.

Pylenie dywanu nie jest podstawą do reklamacji dywanu chyba że powoduje to powstawanie “łysych obszarów” na dywanie.

Na dywanie ręcznie tuftowanym w trakcie jego użytkowania mogą pojawić się pojedyncze włókna wychodzące ponad powierzchnię dywanu. Takich włókien nie wolno wyciągać, należy je delikatnie przyciąć nożyczkami. Wychodzenie pojedynczych włókien jest naturalną właściwością dywanów tuftowanych, nie jest wadą fabryczną dywanu.

Aby uniknąć kurczenia, podczas czyszczenia wełny należy użyć chłodnej wody.

W przypadku dywanów tuftowanych najbardziej zalecanym sposobem czyszczenia jest czyszczenie parą. Jest to metoda w przypadku tych dywanów najbardziej efektywna a przy tym najmniej inwazyjna.

W przypadku mocnych zabrudzeń – nie częściej niż raz na rok-2 lata zaleca się czyszczenie dywanu w profesjonalnych punktach odpowiednio dobranymi środkami. Nie zaleca się stosowania metody czyszczenia dywanów “na wskroś” ponieważ może to spowodować trwałe uszkodzenie dywanu.

W przypadku gdy wystąpią zabrudzenia, zalania – osuszyć natychmiast, następnie wyczyścić łagodnym mydłem i zimną wodą.

W przypadku dywanów z wełny nie należy używać środków czyszczących na bazie tlenu.

Aby zapobiec blaknięciu, należy unikać bezpośredniego działania promieni słonecznych. Stała ekspozycja na światło słoneczne może spowodować blaknięcie dywanu.

Aktualizuję…
  • Brak produktów w koszyku.